Joga

Medyczne oblicze hatha joga

Jeśli chorujesz i nie chcesz zażywać farmaceutyków, lub jeśli w ogóle nie chcesz chorować to ćwiczenia fizyczne oparte na pozycjach hatha joga są dla ciebie najlepszym wyjściem. Efekt widoczny jest już po miesiącu. Wystarczy jedynie odrobinę samodyscypliny w codziennej praktyce.

Hatha joga przeżywa obecnie swój renesans. Są to ćwiczenia gimnastyczne, których rodowód wywodzi się ze starożytnych Indii. Jest ona częścią ajurwedy, staroindyjskiego systemu leczenia naturalnego, który został opisany w księgach wedyjskich.

Magiczne działanie.

Ćwiczenia hatha joga regulują czynność układu wegetatywnego człowieka. Układ wegetatywny jest tą częścią systemu nerwowego, która nie podlega naszej woli. To właśnie dysharmonia w funkcjonowaniu układu wegetatywnego powoduje rozwój przewlekłych chorób. Część z nich, między innymi, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, uogólniona miażdżyca, cukrzyca nazywane „chorobami cywilizacyjnymi”. Sugeruje to, że u ich podłoża leży niekorzystny, niezrównoważony wpływ środowiska na nasz organizm i stan naszego umysłu.

W czasie ćwiczeń, dzięki wzmożonemu napięciu mięśni (działanie izometryczne) i rozciąganiu, poprawia się ukrwienie i przepływ krwi przez stawy, kości, skórę i narządy wewnętrzne naszego organizmu. Stwarza to warunki do szybkiej regeneracji i przebudowy chorych tkanek, łagodzi stany bólowe, a w dłuższej perspektywie biologicznie odmładza cały organizm. Obserwowany współcześnie renesans hatha joga, wynika właśnie z jej ogromnych możliwości terapeutycznych, tym bardziej, że ćwiczyć może każdy, a niektórych schorzeniach, takich jak – osteoporoza, przewlekłe bóle kręgosłupa i stawów – w ogóle nie można jej niczym innym zastąpić. W czasie ćwiczeń hatha joga poprawia się przepływ krwi w dotkniętych schorzeniem okolicach,  co powoduje lepsze odżywienie chorych tkanek, szybką eliminację toksyn i zmian zapalnych. W miarę rozciągania okolicy kręgosłupa, wraca do normy uwodnienie i elastyczność krążków między kręgowych, czego wyrazem jest powolne „wzrastanie”, czyli powracanie do wysokości ciała osiągniętej w okresie dojrzałości. Ćwiczenia te wpływają regulująco na aktywność rozlokowanych wzdłuż kręgosłupa skupisk komórek nerwowego układu wegetatywnego. W ten sposób, na zasadzie tzw. odruchów skórno trzewnych, można leczyć rozmaite dolegliwości narządów wewnętrznych, gruczołów wydzielających hormony, takich jak tarczyca, jajniki, trzustka, można także przywracać prawidłowe trawienie i perystaltykę. Niezależnie od momentu rozpoczęcia ćwiczeń szybko daje się zauważyć ich „magicznie” odmładzający efekt. Zmniejszają się zmarszczki mimiczne, znika cellulitis (tzw. pomarańczowa skórka widoczna przede wszystkim na udach), a wszystko to za sprawą niezwykłego efektu poprawy odżywienia i krążenia w skórze i tkance podskórnej.]

Należy zaznaczyć, że ćwiczenia hatha joga nie wpływają na nadmierny wzrost masy mięśni, tak jak ćwiczenia siłowe. Pozwalają jedynie wysmuklić sylwetkę i przywrócić jej prawidłowe proporcje. Jeżeli ktoś stale i systematycznie uprawia hatha jogę bardzo długo zachowuje młody wygląd i nie choruje.

Medytacja w ruchu

Hatha joga głęboko ingeruje w naszą psychikę i pozwala ona odprężyć się intelektualnie – możemy powiedzieć, że w czasie ćwiczeń umysł odpoczywa. Ten relaks umysłu możemy porównać do medytacji, ponieważ hatha joga – to medytacja w ruchu. Nie należy jednak rozumieć, że seans hatha jogi to 1,5-godzinne trwanie w relaksie. Przeciwnie. Ćwiczenia te wymagają wysiłku i skupienia. Specjaliści porównują wydatek kaloryczny 1 godziny hatha jogi do 20 godzin aerobiku.

Prawidłowo prowadzona hatha joga harmonizuje i stabilizuje emocje, pozawala pozbyć się stanów lękowych, depresji, dręczących myśli i koszmarów sennych. Po sesji ćwiczeń czujemy się uspokojeni, pogodni, łatwiej się nam koncentrować i myśleć. Stopniowo lepiej poznajemy samych siebie i budujemy swoją własną, nową osobowość. O hatha jodze mówi się, że „prowadzi”, „chroni”…

Z moich obserwacji wynika, że ćwiczenia hatha joga podnoszą samoocenę, rozwijają spostrzegawczość. Już po pierwszych sesjach można zauważyć znaczną poprawę nastroju i koncentracji. Podnosi się pułap możliwości intelektualnych, wraca spokój i pewność siebie. Ci, którzy regularnie hatha Jogę praktykują, odnoszą sukces,  ponieważ są wytrwali, otwarci i podejmują właściwe decyzje.


Pokaż Medycyna Integracyjna na większej mapie

Co uzyskasz ćwicząc Hatha jogę?

  • Poprawę koncentracji, opanowanie, pewność siebie.
  • Zgrabną sylwetkę.
  • Gładką, skórę, zdrowe włosy.

Bożena Ryczkowska

*          *          *

ZAPRASZAM WSZYSTKICH NA GIMNASTYKĘ LECZNICZĄ HATHA YOGA

Pierwsze zajęcia są gratis, następne w karnecie miesięcznym 2 x w tygodniu – 500zł/mies.

Zajęcia odbywają się w grupach liczących nie więcej niż 5 osób.

Zajęcia indywidualne koszt – 150zł/1,5h

Ćwiczenia trwają 1,5 godz.

Strój – dowolny, ćwiczymy boso.

Pomoce – 2 koce, pasek, mata.

Godziny zajęć – do wyboru:

poniedziałek, środa w godz. 12 – 1330

sobota, niedziela – w godz. 12 – 1330

Zapraszam do udziału w zajęciach

Zapisy pod tel 515-342-783, 791 096 791